ANTI-SMOG / STOP-MICROBE – STERYLNOŚĆ W TWOIM SAMOCHODZIE

ANTI-SMOG / STOP-MICROBE – STERYLNOŚĆ W TWOIM SAMOCHODZIE

Dane zebrane przez https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejska_Agencja_%C5%9Arodowiska Europejską Agencję Środowiska, a opublikowane w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia wykazują, że na świecie stale wzrasta zagrożenie smogiem. Raport ten (przytoczony w maju 2016 w polsatnews.pl - http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-05-14/33-z-50-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-w-ue-sa-w-polsce-raport-who/) - wskazuje ponadto, że Polska jest jednym z „liderów ilości zanieczyszczonych miast”.

Ten trwający od lat problem o ogromnym przekroczeniu norm i zagrożeniu zdrowia ludzi, stał się przyczynkiem wspólnych prac inżynierów firmy Master Sporti lekarzy specjalistów, do stworzenia innowacyjnych filtrów antysmogowych..

Zanim jednak przedstawimy tę innowację technologiczną, warto przybliżyć kilka danych o smogu…

Smog (nazwa to połączenie angielskich słów smoke – dym i fog – mgła) to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły oraz znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia, są bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywołać takie schorzenia jak astma, choroby górnych dróg oddechowych oraz choroby oczu. Dodatkowo powodują zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, czy niewydolność oddechową. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej płodu, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz może wywoływać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), Dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci.

Zgodnie z wynikami badań, w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2.5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7 procent. Oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2.5 koreluje się także z występowaniem autyzmu u dziecka. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w objętym badaniami roku 2010, z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza, zmarło na świecie 230 tys. osób.

Według WHO aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2.5 znajduje się w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są kolejno: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno. Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina, Nowy Sącz. W większości tych miejscowości smog powodowany jest tzw. niską emisją (znaczne nagromadzenie emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu, w miejscach o dużej gęstości zabudowy, na małej powierzchni). Smog w Polsce występuje więc głównie w zimie w sezonie grzewczym (wrzesień-kwiecień).

W przypadku kierowcy, poza szkodliwym oddziaływaniem pyłu zawieszonego na jego organizm, dochodzi jeszcze jedno zagrożenia – osłabienie koncentracji i ryzyko wypadku.

Kierowca z łzawiącymi oczami, cierpiący z powodu ataków kaszlu i kataru, nie tylko naraża bowiem swoje zdrowie, lecz staje się także niebezpieczny dla innych uczestników ruchu, ponieważ szybciej się męczy i wolniej reaguje na zagrożenia na drodze. Jak podkreślają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault: Nawet zwykłe kichnięcia potrafią być niebezpieczne, gdyż kierowca traci z oczu drogę na około 3 sekundy. To groźna sytuacja, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund mogą decydować o tym czy dojdzie do stłuczki.Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze to bardzo ryzykowne zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Kierowca borykający się z alergią ma ponadto problemy ze skupieniem, co możemy porównać do kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu.

 

Opracowany wspólnie przez lekarzy i konstruktorów firmy Master Sport - filtr Anti-Smog / Stop-Microbe - chroni więc nie tylko zdrowie pasażerów jadących w pojeździe, ale także ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a często też na życie innych..

 

Filtr Anti Smog - skład i budowa

Filtr jest wykonany z dostosowanych do siebie warstw mikrofazy, czyli włókna o gęstości mniejszej od 1 denira (jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych gdzie 1 denir oznacza włókno o długości 9000 metrów i wadze 1 grama). Mikrofaza jest wyjątkowo miękka i sprężysta, oraz ma znacznie większą sprawność filtracyjną od włókien naturalnych (w 100% usuwa zanieczyszczenia stałe, jak sadza, pył i cząstki brudu, pyłki roślin i bakterie).

Ponieważ poszczególne włókna są znacznie cieńsze niż włókna celulozowe z której zbudowana jest bibuła filtracyjna, przy tworzeniu plis (będących w filtrze warstwą czynną) mikrofaza pozwala na stworzenie znacznie większej powierzchni filtrującej, przy zachowaniu tej samej objętości filtra. Dodatkowo ma ona małą higroskopijność, co sprawia iż filtry nie deformują się pod wpływem wody jak to mogło mieć miejsce w przypadku bibuły filtracyjnej.

Najważniejszą cechą filtra jest jednak zastosowanie warstwy filtracyjnej ze srebrem, gdzie drobiny srebra rozproszone są równomiernie na warstwie włókniny i są trwale zamocowane do włókniny. Zastosowane związki srebra (wykorzystywane m.in. w szpitalach) zapobiegają rozwoju bakterii, wirusów, glonów i grzybów

Reaktywne jony srebra mogą zmieniać struktury ściany komórkowej i otoczki jądrowej, dezorganizując komórkę bakteryjną. Srebro także wiąże się do bakteryjnego DNA i RNA, denaturując je i blokując replikację.

Kolejnym produktem, opracowanym przy współudziale lekarzy i inżynierów Master Sport jest filtr z włókien bambusa. Wiadomo od dawna, że korzenie i liście bambusa mają działanie lecznicze, a zawarte w nich związki przeciwdziałają rozwojowi nowotworu, mają działanie antybiotyczne i antyoksydacyjne.

Badania japońskich naukowców (Pędy bambusa w walce z bakteriami - http://www.rynekfarb.pl/pedy-bambusa-w-walce-z-bakteriami/) wykazały też, że również skórka pędów tej rośliny ma użyteczne właściwości. W ramach eksperymentu w Japonii przygotowano ekstrakt ze skórki pędu bambusa i sprawdzono jego działanie antybakteryjne. Okazało się, że z powodzeniem powstrzymuje on rozwój bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Przy pomocy spektroskopii NMR i spektrometrii mas udało się wyodrębnić związki odpowiedzialne za to działanie – stigmasterol oraz dihydrobrasikasterol.

Wykorzystanie prac badawczych z zakresu medycyny i technologii konstrukcji filtrów firmy Master Sport pozwoliło na pogodzenie trzech czynników:

  1. Skład zawierający bambus i srebro – cozapewnia bezpieczną i wolną od lekarstw antyalergiczną alternatywę. Ochrona podczas poruszania się na drogach w zatłoczonych miastach. 
  2. Wysoka efektywność – poprzez redukcję wdychania roztoczy, zanieczyszczeń, alergenów, pyłków, kurzu i innych niebezpiecznych substancji lotnych 
  3. Wysokie zaawansowanie technologiczne - Warto zauważyć, że filtr został zaprojektowany wspólnie przez specjalistów automotive oraz otolaryngologii

Tak więc przy współudziale lekarzy, inżynierowie Master Sport opracowali filtry, które stały się namiastką szpitalnej sterylności w samochodzie. Ponieważ zaś kabina pasażerska samochodu jest małą, zamkniętą przestrzenią w której jest bardzo ograniczona wymiana powietrza, zastosowanie odpowiednich filtrów kabinowych ma ogromne znaczenia dla zdrowia kierowcy/pasażerów. Tym bardzie, że obecnie spędzamy w samochodzie coraz więcej czasu.

Inne wiadomości: