Oddychaj w samochodzie zdrowo i jedź bezpiecznie

Oddychaj w samochodzie zdrowo i jedź bezpiecznie

Alergia jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych . Mało kto zdaje dziś sobie sprawę, że intensywny katar, zatkany nos, ataki kichania, podrażnienia gardła i zatok, czy pieczenie i łzawienie oczu mogą być wywołane niesprawną wentylacją w samochodzie i mają negatywny wpływ na koncentrację podczas prowadzenia samochodu. Najpowszechniej spotykanymi zanieczyszczeniami organicznymi wywołującymi takie efekty są bakterie (0,2-5,0 µm3), przenoszone głównie na powierzchni cząstek pyłu, stąd też istotne jest, aby filtr kabinowy dobrze separował pyły i nie dopuszczał do przedostawania się bakterii do kabiny samochodu.

 Do czego służy filtr kabinowy?

W samochodach w których nie zastosowano filtru kabinowego, albo gdzie układ oczyszczania powietrza jest niesprawny, stężenie szkodliwych substancji jest kilkakrotnie większe niż na poboczu drogi. Powodem tego jest brak swobodnego przepływu powietrza jak ma to miejsce na zewnątrz samochodu, przez co wnętrze staje się osadnikiem, w którym odkładają się zanieczyszczenia!

Kierowca z łzawiącymi oczami, cierpiący z powodu ataków kaszlu i kataru, nie tylko naraża swoje zdrowie, lecz staje się także niebezpieczny dla innych uczestników ruchu, bo szybciej się męczy i wolniej reaguje na zagrożenia na drodze. Nawet zwykłe kichnięcia potrafią być niebezpieczne, gdyż kierowca traci z oczu drogę na około 3 sekundy. To groźna sytuacja, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund mogą decydować o tym czy dojdzie do stłuczki. Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze to bardzo ryzykowne zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Kierowca borykający się z alergią ma ponadto problemy ze skupieniem, co możemy porównać do kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu. Dodatkowo długie przebywanie w zamkniętym i zanieczyszczonym środowisku może powodować groźne dla zdrowia i skomplikowane w leczeniu choroby takie jak np. grzybica płuc, szczególnie niebezpieczne jest przewożenie małych dzieci w autach z niesprawnymi filtrami i zanieczyszczoną klimatyzacją.

Tego wszystkiego można uniknąć dzięki stosowaniu nowoczesnych filtrów kabinowych, a –co najważniejsze – okresowym ich wymienianiu. Ponieważ jednak filtr kabinowy nie ma żadnego wpływu na pracę silnika, niewielu jest kierowców i mechaników, którzy przywiązują wagę do wymiany tego elementu. Zazwyczaj wymiana następuje dopiero w przypadku zatkania filtra w stopniu uniemożliwiającym pracę wentylacji co skutkuje zaparowanymi w samochodzie szybami , jakbyśmy jechali z zamkniętą recyrkulacją powietrza.

Wymieniaj filtr przynajmniej raz w roku

W przypadku normalnej eksploatacji samochodu, filtry kabinowe powinno się wymieniać przynajmniej raz w roku. Najkorzystniej dokonać tego podczas wiosennego przeglądu samochodu. Tym samym w okresie najsilniejszej emisji pyłków roślinnych zawierających alergeny, a także kurzu powstającego w okresie letnich upałów, filtr będzie dobrze spełniał swe podstawowe zadanie.

W przypadku częstego poruszania się po drogach gruntowych, oraz w okolicach gdzie zapylanie powietrza jest znacznie większe (typowym przykładem jest obecnie wiele miast, gdzie ogłaszany jest alert smogowy) zaleca się wymianę filtra dwa razy w roku. W tym wypadku należy dokonywać tego wiosną, celem ograniczenia ilości alergenów dopływających wiosną i latem, oraz jesienią co ograniczy przenikanie pyłów zawieszonych, będących przyczyną smogu w okresie grzewczym.

O skuteczności działania tego typu filtrów przekonać się można naocznie, podczas ich wymiany. Powierzchnia filtra jest bardzo zabrudzona i to powinno dać nam do myślenia co znalazłoby się w naszych płucach gdyby nie filtr.

Na szczęście zakup filtra kabinowego nie jest znaczącym wydatkiem i za niewielką kwotę mamy ochronę przed cząstkami stałymi. Obok standardowych filtrów kabinowych, w ofercie Master-Sport, dostępne są też droższe wersje wkładów filtracyjnych, które poza pyłami pochłaniają także szkodliwe gazy, takie jak ozon, węglowodory oraz związki siarki i azotu, a także specjalistyczne filtry zawierające domieszki srebra i bambus. Oto co możemy oczekiwać w ofercie:

 

Filtr standardowy

To najtańszy i najbardziej rozpowszechniony filtr kabinowy. Jest on wykonany z dostosowanych do siebie warstw włókien celulozowych (bibuła filtracyjna) o różnej grubości. Dodatkowo dzięki właściwościom elektrostatycznym środkowa warstwa z naładowanych elektrostatycznie mikrowłókien przyciąga nawet najmniejsze mogące się dostać do płuc cząstki. Umożliwia to redukcję cząsteczek znacznie mniejszych niż pory w materiale filtracyjnym (poniżej 1 µm). Cząstki te przepływając ze strugą powietrza przez filtr, zbliżając się do naładowanych elektrostatycznie włókien „doklejają się” do nich i do kabiny dopływa czyste powietrze. Filtr taki usuwa do 100% zanieczyszczeń stałych takich jak również sadze, pyły i cząstki brudu.

 

Filtr z aktywnym węglem

Filtr kabinowy z węglem aktywnym posiada wszystkie zalety standardowego filtra kabinowego, ale dodatkowa warstwa zawierająca węgiel aktywny pochłania szkodliwe gazy takie jak ozon, węglowodory oraz związki siarki i azotu nie dopuszczając ich do kabiny kierowcy.

W tym przypadku zastosowano mikrofazę, która ma znacznie większą sprawność filtracyjną od włókien naturalnych (w 100% usuwa zanieczyszczenia stałe, takie jak sadza, pył, cząstki brudu, pyłki roślin i bakterie). Ponieważ poszczególne włókna są znacznie cieńsze niż włókna celulozowe (bibuła filtracyjna), mikrofaza ma znacznie większą powierzchnię filtrującą przy zachowaniu tej samej objętości. Dodatkowo ma ona małą higroskopijność, co sprawia iż filtry nie deformują się pod wpływem wody jak to mogło mieć miejsce w przypadku bibuły filtracyjnej.

Najważniejszą cechą filtra jest jednak zastosowanie dodatkowej warstwy z węgla aktywnego. Warstwa materiału filtracyjnego zawierającego węgiel aktywny umieszczona jest zazwyczaj jako ostatnia i dopływające do niej powietrze pozbawione jest już cząstek brudu, i reszty zanieczyszczeń. Węgiel aktywny (aktywowany) to substancja składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej (sadza), częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu. Charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy (500 - 2500 m2/g), dzięki czemu jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych (dla porównania jedna łyżeczka aktywnego węgla ma powierzchnię boiska piłkarskiego).

Z punktu widzenia filtra kabinowego ważny jest sposób naniesienia węgla aktywnego do warstwy włókniny. Ważne jest, aby cząsteczki węgla były we włókninie rozproszone równomiernie i aby były w niej trwale zamocowane (nie wysypywały się z filtra).

W filtrach oferowanych w firmie Master-Sport zastosowano wysokociśnieniowy natrysk węgla aktywnego, co jest znaczną przewagą technologiczną nad wersjami konkurencji, w których zastosowano metody mechaniczne, rozmieszczające węgiel nietrwale i nierównomiernie. W efekcie metody mechanicznej filtracja jest nierównomierna i występuje miejscowy brak separacji szkodliwych gazów.

 

Filtr z warstwa srebra

To kolejne rozwiązanie opracowane przy współpracy z lekarzami specjalistami i przystosowane do produkcji przez inżynierów Master-Sport. Budowa filtra kabinowego z warstwą srebra jest identyczna jak w przypadku filtra z węglem aktywnym, tylko ostatnia warstwa zamiast aktywnego węgla zawiera drobiny srebra. Zastosowanie w filtrze drobin tego metalu wynika z faktu, ze związki srebra są toksyczne dla bakterii, wirusów, glonów i grzybów, podobnie jak związki innych metali ciężkich, takich jak ołowiu, miedzi, czy rtęci. Jednakże w przeciwieństwie do nich, związki srebra nie są szkodliwe dla ludzi. Związki te zabijają wiele mikroorganizmów. Reaktywne jony srebra mogą zmieniać struktury ściany komórkowej i otoczki jądrowej, dezorganizując komórkę bakteryjną. Srebro także wiąże się do bakteryjnego DNA i RNA, denaturując je i blokując replikację

Filtr z warstwą bambusa.

Kolejnym filtrem kabinowym, opracowanym przy współudziale lekarzy, inżynierów od przetwórstwa materiałów i specjalistów Master-Sport jest filtr z warstwą wykonaną z włókien bambusa.Wiadomo od dawna, że korzenie i liście bambusa mają działanie lecznicze – zawarte w nich związki przeciwdziałają rozwojowi nowotworu, mają działanie antybiotyczne i antyoksydacyjne. Badania japońskich naukowców wykazały, że również skórka pędów tej rośliny ma użyteczne właściwości. W ramach eksperymentu przygotowano ekstrakt ze skórki pędu bambusa i sprawdzono jego działanie antybakteryjne. Okazało się, że z powodzeniem powstrzymuje on rozwój bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Przy pomocy spektroskopii NMR i spektrometrii mas udało się wyodrębnić związki odpowiedzialne za to działanie – stigmasterol oraz dihydrobrasikasterol.

To dało pretekst, aby w laboratoriach Master-Sport rozpoczęto badania nad nowym filtrem kabinowym, który jako absolutna nowość trafi-na rynek motoryzacyjny.

Warto więc zwrócić uwagę, że standardowe filtry kabinowe ograniczają dopływ cząstek stałych do kabiny i są obecnie standardem w każdym nowoczesnym samochodzie. Ponieważ jednak ludzie coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, a dodatkowo przebywają w samochodach coraz więcej czasu, w działach badawczo-rozwojowych dużych firm takich jak Master Sport powstają filtry opracowywane przez lekarzy specjalistów, które niwelują oddziaływanie bakterii i zapobiegają powstaniu chorób i nowotworów. Klient ma wiec coraz większy wybór, i tylko przekonanie o słuszności tego rozwiązania, warunkuje zakup filtra.

Tak wiec zakup filtra stał się jak zakupy w sklepach z żywnością i bio-żywnością. Jest bogata oferta produktów, a wybór należy tylko od klienta.

 

Inne wiadomości: